Uygulamayı İndir
Lütfen Bekleyiniz.
Uygulamayı İndir
Foneva Portföy Yönetim A. Ş. 2024 Tüm Hakları Saklıdır

Gayrimenkul Yatırım Fonları

Gayrimenkul Yatırım Fonları

Yatırım fonları, genel olarak sermaye piyasası mevzuatına tabi olan ve tüzel kişiliği bulunmayan mal varlıklarıdır. Gayrimenkul yatırım fonları (GYF) ise, gayrimenkul ve gayrimenkule dayalı haklardan oluşan varlık havuzlarını, yatırım fonu yapısını kullanarak yatırımcılar ile buluşturan bir fon türüdür. Gayrimenkul yatırım fonları genellikle arazi, apartman, ticari ve kurumsal mülk ve tarım alanına yapılan yatırımları içerir.

Gayrimenkul yatırım fonları yatırım stratejisi olarak genellikle değer artışı kazancı, alım satım kârı veya kira geliri elde etmeyi hedefler. Bunun dışında GYF'lerin bireysel yatırımcılara sunduğu birçok avantaj vardır:

  • GYF’ler yatırımcıları geniş emlak piyasasıyla buluşturur ve bireysel olarak ulaşamayacakları gayrimenkullere erişmelerini sağlar.

  • GYF yatırımcıları geleneksel gayrimenkul yatırımındaki bürokratik işler ve evrak yüküyle uğraşmazlar. Bu işlemler fon yönetimi tarafından yapılır.

  • Birçok GYF kira getirisi sunar. Böyle bir GYF’ye yatırım yapan yatırımcılar düzenli gelir elde eder.

  • 31.07.2024 tarihine kadar alınan GSYF paylarından elde edilecek gelirler için stopaj oranı yüzde 7,5 olarak belirlenmiştir. Sonrasında edinilecek GYF paylarının efektif stopaj oranı bireysel yatırımcılar için yüzde 10 olacaktır.

Gayrimenkul Yatırım Fonları

Tüm dünyada birikim sahiplerinin alternatif getiri fırsatlarını aradığı bu dönemde Fonmap, Türkiye ve dünyada alternatif yatırım fonlarını demokratize ederek geniş kitlelerin erişimine açmayı, yatırımcıların bu araçlar hakkında bilgi sahibi olmasını ve erişilmezi erişilir kılmayı amaçlar.