Uygulamayı İndir
Lütfen Bekleyiniz.
Uygulamayı İndir
Foneva Portföy Yönetim A. Ş. 2024 Tüm Hakları Saklıdır

Fonmap Hakkında

Lütfen Bekleyiniz.

Fonmap Hakkında Merak Ettikleriniz

Fonmap, gayrimenkul yatırım fonları ve girişim sermayesi yatırım fonları başta olmak üzere, yatırımcıların alternatif yatırım fonlarına erişimini kolaylaştıran mobil uygulamadır. Fonmap mobil uygulaması, Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) izniyle faaliyet gösteren Foneva Portföy Yönetimi A.Ş tarafından geliştirilmiştir.

Yatırımcılar, Fonmap ile alternatif yatırım fonları hakkında bilgi kazanıp finansal okuryazarlıklarını artırırken, çok yakında mobil uygulama üzerinden bu ürünlere kolaylıkla erişebilecekler.

Erişilmesi zor alternatif yatırım fonlarına erişimi kolaylaştıran Fonmap yatırımcılara birçok yenilik ve avantaj sunuyor. 

Fonmap mobil uygulaması ile:

•    Tamamen dijital ortamda hesap açmanın kolaylığını,
•    Farklı portföy yönetim şirketlerinin sunduğu alternatif yatırım fonlarına tek platformdan erişmeyi,
•    Geleneksel gayrimenkul yatırımı yerine, daha düşük tutar ile gayrimenkul yatırım fonu almayı,
•    Yeni girişimleri keşfederek, girişim ekosistemindeki potansiyeli yüksek şirketlere yatırım yapmayı deneyimleyebilirsiniz.
 

Gayrimenkul yatırım fonları ve girişim sermayesi yatırım fonlarına erişimi demokratize eden Fonmap, söz konusu alternatif yatırım fonlarına yatırım yapmak isteyen tüm nitelikli yatırımcılara açıktır.

Fonmap’i kullanabilmek için, mobil uygulamayı App Store veya Google Play üzerinden akıllı telefonunuza* indirmeniz gerekir. Uygulamayı indirdikten sonra “Saklama “hesabı oluştur” seçeneğinden ilerleyerek hesabınızı kolaylıkla açabilirsiniz.

*Saklama hesabı açılış işlemlerinizi tamamlamak için telefonunuzda NFC özelliğinin bulunması gerekir.
 

Fonmap’te hesap açmak ücretsizdir. Ek olarak, Fonmap’in sunduğu hizmet ve servislere erişmek için herhangi bir üyelik sistemi gerekmez.

Ancak, Fonmap’te yaptığınız fon alım işlemleri sonucu doğan portföy saklama ücreti, işlem blokajı gibi bedeller saklama hesabınızdaki bakiyenize yansıtılır.
 

Fonmap mobil uygulaması ile farklı portföy yönetim şirketleri tarafından sunulan gayrimenkul yatırım fonları ve girişim sermayesi yatırım fonlarına yatırım yapabilirsiniz.

Fonmap’te sunulan finansal bilgiler TEFAS, BIST, KAP ve anlaşmalı kurumlardan alınır.

Fonmap' iki farklı yöntem aracılığıyla ulaşabilirsiniz:

1. Resmi tatiller hariç hafta içi ve cumartesi günleri 09.00-18.00 saatleri arasında 0850 242 33 44 numaralı Fonmap Destek Hattı’nı arayabilir, 
2. [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.
 

Fonmap uygulamasını indirdikten sonra uygulama içinde gezinebilir ve alternatif yatırım fonlarını inceleyebilirsiniz.

Fon almak içinse saklama hesabı* açılış işlemlerini tamamlamanız gerekir. Ana sayfadaki yönlendirmeleri takip ederek saklama hesabınızı kolaylıkla oluşturabilirsiniz.

*Saklama hesabınız Fonmap’in anlaşmalı olduğu saklamacı kurum Denizbank’ın saklama şubesinde sizin adınıza açılır.

Fonmap’te hesap açma işlemleri kimlik doğrulama sürecinin dijital ortamda tamamlanmasını da içerir. Sizden istenen bilgileri uygulama üzerinden tamamladıktan sonra, sürecin son adımı olan canlı görüşme için resmi tatiller hariç hafta içi her gün ve cumartesi günleri 09.00-18.00 saatleri arasında sistem üzerinden Fonmap Destek Hattı’na bağlanabilirsiniz.

Evet, açabilirsiniz. Fonmap tamamen elektronik ortamda, evrak hazırlamaya gerek duymadan kolaylıkla hesap açabileceğiniz bir yapıdadır.

İşlemlerinizin kesintiye uğramaması için yeni T.C. kimlik kartınızı ve e-Devlet üzerinden indireceğiniz yerleşim yeri (ikametgah) belgeniz veya adınıza düzenlenmiş son üç aya ait bir fatura* ile de işlemleri tamamlayabilirsiniz.

Hesap açmak için yapmanız gereken işlemler sırası ile aşağıdaki gibidir:

•    Kimlikte yazıldığı haliyle ad-soyad bilgilerinizi girin.
•    Uygulama şifrenizi belirleyin.
•    E-posta adresinize gelen doğrulama kodu ile e-postanızı doğrulayın.
•    Cep telefonunuza gelen SMS doğrulama kodu ile telefon numaranızı doğrulayın.
•    Profil bilgilerinizi tamamlayın.
•    Kimlik doğrulama adımlarını tamamlayın.
•    “Müşteri tanıma işlemleri (KYC)” kapsamındaki adımları tamamlayın:
      1. Kimliğinizin ön ve arka yüzünü telefonunuzla tarayın.
      2. Selfie ve yüz tanıma yönlendirmelerini tamamlayın.
      3. Fonmap Destek Hattı yetkilisi ile canlı görüşmenizi gerçekleştirin.
      4. Uygunluk ve yerindelik testini tamamlayın.
      5. Sözleşmelerinizi onaylayın.

*Elektrik, su, doğal gaz faturalarının yanı sıra, ev interneti ve ev telefonu faturaları da kabul edilir. Cep telefonu faturası geçerli değildir.

NFC, yani "Near Field Communication" ve Türkçe ismiyle "Yakın Alan İletişimi", telefonunuzun yakınında bulunan bir başka cihazla temas ederek iletişim kurmasını sağlayan bir teknolojidir.

 

T.C. çipli kimlik kartları, kişisel bilgilerin güvenli bir şekilde saklanması ve doğrulanması için özel bir mikroçip içerir. Bu çip sayesinde NFC özellikli telefonunuz yardımıyla kimliğinizi uzaktan güvenli bir şekilde doğrulayabilir ve Fonmap mobil uygulamasındaki hesap oluşturma adımlarını hızlıca tamamlayabilirsiniz.

Saklama hesabı açma sürecinin bir parçası olan KYC adımını başlatabilmek için cihazınızda NFC özelliğinin bulunması gerekir.

NFC özellikli telefonunuz kimliğinizi okumuyor veya yavaş bir şekilde yanıt veriyorsa, sorunu gidermek için aşağıdaki adımları uyguladığınızdan emin olun:

1.    NFC ayarlarını kontrol edin.

Telefonunuzda durum çubuğunu aşağı kaydırarak bildirim panelini açın ve NFC özelliğinin etkin olup olmadığını kontrol edin.

2.    Kimliğinizin ve telefonunuzun doğru şekilde hizalanıp hizalanmadığını kontrol edin.

Kimliğinizi telefonunuzun NFC sensörüne temas edecek şekilde yerleştirdiğinizden emin olun. NFC sensörü iOS cihazlarda genellikle ön kamera, Android cihazlarda ise çoğunlukla arka kısımda bulunur. Telefonunuz yanıt vermiyorsa kimliğinizin konumunu ve yüksekliğini ayarlayarak tekrar deneyin.
 

Fonmap Destek Hattı yetkilisi ile görüşmeniz sırasında sürecin kesintiye uğramaması için yalnız kalabileceğiniz ve internet bağlantınızın güçlü olduğu bir ortamda olmaya özen göstermenizi tavsiye ederiz.

Fonmap Destek Hattı yetkilisi ile yapacağız canlı görüşme yaklaşık sekiz dakika sürer.
 

KYC aşamasından sonra uygunluk ve yerindelik testlerini tamamlamanız gerekir. Ardından ilgili sözleşmeleri dijital olarak imzalayarak saklama hesabı açma adımlarını tamamlayabilirsiniz.

Fonmap Destek Hattı yetkilisi ile yaptığınız canlı görüşme mevzuat gereği kayıt altına alınır ve saklanır. Görüşme başlamadan önce Fonmap Destek Hattı yetkilisi sizi bu konuda bilgilendirir.

KYC adımının bir parçası olan canlı görüşme sırasında internet bağlantınız koptuğunda görüşme kesilir. İnternet bağlantısı sağladığınızda, canlı görüşme adımına tekrar başlayabilirsiniz.

Uygunluk ve yerindelik testi puanınız, Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB)  tarafından hazırlanan Uygunluk Testi ve Yerindelik Testi Örnek Puanlama çalışması esas alınarak hesaplanır.

Hesabınızın portföy saklama kuruluşunda açılması ve Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. (MKK) sicil numaranızın hesabınıza eklenmesi eş zamanlı olarak gerçekleşir. Bu işlemler 1-2 iş günü arasında tamamlanır.

Onayladığınız sözleşmelere profil sayfasının altındaki ‘Sözleşmelerim’ bölümünden ulaşabilirsiniz.

Portföy saklama ücreti, hesabınızdaki varlıkların toplam büyüklüğü üzerinden yıllık onbinde beş (%0,05) oranında hesaplanır ve saklama kuruluşu tarafından aylık olarak tahsil edilir. Bunun dışında Fonmap sizden bir ücret talep etmez.

Mobil uygulamada profil sayfasının altındaki ‘Hesap Ekstrelerim’ bölümünden ulaşabilirsiniz.

Fonmap hesabınızın şifresini beş kere yanlış girerseniz hesabınız bloke olacaktır. “Şifremi unuttum” adımlarını takip ederek hesabınızın blokesini kaldırabilirsiniz.

Fonmap hesabınız açıldığında, anlaşmalı saklamacı kurum olan Denizbank saklama şubesinde adınıza bir saklama hesabı açılır ve hesap numarası size iletilir. Fonmap’te gerçekleştireceğiniz fon alım işlemleri için gereken para transferleri bu hesap üzerinden gerçekleşir.

Para transferi -> Para Yatırma ekranından adınıza açılan yeni hesap bilgilerine ulaşabilir, yeni hesabınıza diğer bankalardan EFT yapabilirsiniz. 
 

Evet, çekebilirsiniz. Para çekme işlemleriniz için para transferi sayfasındaki “Para çek” işlem butonunu kullanarak hesabınızdan para transferi gerçekleştirebilirsiniz.*

*Fonmap saklama hesabınızdan sadece kendinize ait banka hesaplarına para gönderebilirsiniz.
 

Hesabınızdan para çekme işlemlerinde herhangi bir ücret ödemezsiniz.

Alternatif yatırım fonları belirli bir ihraç dönemi boyunca yatırımcılara açıktır. Yatırıma açık olan fonlar için alım talebinizi “İhraca katıl” butonuna tıklayarak iletebilirsiniz.

İş günlerinde 13:30’a kadar oluşturulan talepleriniz aynı gün, hafta sonu, yarım iş günü,  tatil günleri veya 13:30’dan sonraki talepleriniz ertesi iş günü işleme alınır.

Fon alımlarınızda fon alım bedelinin yanı sıra bu kıymetin saklamacı kurum nezdinde doğabilecek masraflarının (saklama komisyonu vb.) karşılanabilmesi amacıyla, saklamacı nezdindeki hesabınızda belli bir miktar nakit tutması sağlanır. Bu tutar işlem blokajı olarak adlandırılır.

Fonmap mobil uygulaması üzerinden katılacağınız ilk ihraç işlemlerinde, ihraç özelinde minimum tutar belirlenebilir. Bu tutar ilgili fonun kurucusu olan portföy yönetim şirketi tarafından belirlenir ve ilan edilir.

Fonmap’te girdiğiniz talepleri güncelleme seçeneği bulunmamakla beraber, var olan talebiniz henüz işleme alınmadıysa iptal ederek yeni bir alım talebinde bulunabilirsiniz.

Fonmap’te girmiş olduğunuz alım taleplerini, talebinizin henüz işleme alınmadığı durumlarda iptal edebilirsiniz.* 

Alım talebiniz işleme alındıktan sonra iptal işlemi yapılmaz. 

*İş günlerinde 13:30’a kadar oluşturulan talepleriniz aynı gün, hafta sonu, yarım iş günü, tatil günleri veya 13:30’dan sonraki talepleriniz ertesi iş günü işleme alınır.
 

Fonmap’te sunulan fonların performanslarını ilgili fonun sayfasındaki grafiklerden takip edebilirsiniz.

İş günlerinde 13:30’a kadar oluşturulan talepleriniz aynı gün, hafta sonu, yarım iş günü, tatil günleri veya 13:30’dan sonraki talepleriniz ertesi iş günü işleme alınır.

Resmi tatiller hariç, hafta içi ve cumartesi günleri 09:00-18:00 saatleri arasında 0850 242 33 44 numaralı Fonmap Destek Hattı’nı arayabilir ya da [email protected] adresine e-posta göndererek e-posta adresi değiştirme talebinde bulunabilirsiniz. İşlemlerin tamamlanması için tarafınızdan ek bilgi/belge talep edilebilir.

Resmi tatiller hariç, hafta içi ve cumartesi günleri 09:00-18:00 saatleri arasında 0850 242 33 44 numaralı Fonmap Destek Hattı’nı arayabilir ya da [email protected] adresine e-posta göndererek telefon numarası değiştirme talebinde bulunabilirsiniz.

Profilinizdeki “Şifre değiştir” sekmesine tıklayarak şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Kişisel ve finansal bilgileriniz, endüstri standardındaki güvenlik protokolleri ve şifreleme yöntemleri kullanılarak korunmaktadır. 

Ayrıca, gelişmiş güvenlik önlemleri ve sürekli güncellenen yazılım teknolojileriyle bilgilerinizin yetkisiz erişimlere karşı korunmasını sağlıyoruz. Güçlü güvenlik politikalarımız ve sürekli izleme mekanizmalarımız sayesinde, bilgilerinizin güvenliği konusunda en üst düzeyde bir koruma sağlıyoruz. 
 

Hesabınıza yeni bir cihazdan ilk kez erişildiğinde ve KYC (Müşteri tanıma işlemleri) adımına geçilmeden önce zorunlu çift faktörlü doğrulama gerçekleştirilir.

Fonmap hesabınızı kapatmak için Profil sekmesinde bulunan 'Kişisel bilgiler' alanına giderek 'Hesabı sil' butonuna tıklayabilirsiniz.