Uygulamayı İndir
Lütfen Bekleyiniz.
Uygulamayı İndir
Foneva Portföy Yönetim A. Ş. 2024 Tüm Hakları Saklıdır

Alternatif yatırım araçlarıyla ilgili merak ettiklerinizin cevabı yazımızda.

Alternatif yatırım araçları, genel olarak, serbest (hedge) fonlar, özel sermaye, doğal kaynaklar, gayrimenkuller ve altyapılar olarak beş kategoride tanımlanır. 

Özel sermaye, kurumsal pay piyasası ve kredi piyasasının dışında, şirketlerde pay almak veya borç vermek şeklinde tahsis edilir.  

Serbest fonlar, genellikle pay senetleri ve tahvillere yatırım yaparak piyasa düştüğünde de yükseldiğinde de kazanç sağlayabilecek farklı yatırım stratejileri ve risk alma teknikleri ile diğer fonlardan ayrılır. 

Doğal kaynaklar, ham maddeler, tarımsal araziler ve kerestelik ağaç yetiştirme alanlarını kapsar. Ham maddelere yatırım, doğrudan fiziksel mallara yatırım veya bunların üreticisi firmalara yatırım şeklinde yapılabilr. Ham madde yatırımlarının getirisi sadece fiyat değişimlerine dayalıdır ve faiz, temettü, kira gibi nakit akımı sağlamaz. Tarım ve kereste arazilerinin getirileri, hasat kalitesine ve ürünlerin fiyatına bağlıdır. 

Gayrimenkul, konut ve işyerlerinden oluşmakta olup, global piyasaların yüzde 75’ni oluşturan en büyük sektördür. Heterojen yapıları (iki gayrimenkulün birbirinin aynı olmaması) ve taşınmaz oluşları yüzünden diğer alternatif yatırım araçlarından ayrılırlar.

Altyapı yatırımları, sermaye yoğun ve uzun ömürlü yatırımlar olup, havaalanları, sağlık kompleksleri, enerji santralleri, yollar gibi kamu hizmetleri için tahsis edilirler. Finansmanları genellikle kamu-özel ortaklığı şeklinde sağlanır.

Yatırım fonları aracılığıyla dolaylı olarak, şirket veya projelere (gayrimenkul veya altyapı gibi) aracı kullanmadan doğrudan veya karma bir şekilde bu alternatif yatırım araçlarını portföylerinde bulunduran şirket veya fonlara yatırım şeklinde alternatif yatırım araçlarını kullanmak mümkündür. Faaliyet, finansal, karşı taraf ve likidite riskleri alternatif yatırım araçları için öncelikle dikkate alınmalı, bu üç yatırım yönteminden hangisinin tercih edileceği konusunda yatırımcılar, yatırım yapmadan önce özenli bir inceleme (due dilligence) yapmalıdır. 

Asimetrik risk-getiri profili, sınırlı portföy şeffaflığı, likit olmayan yapısı, ürün ve yönetim ücretlerinin karmaşıklığı yüzünden, alternatif yatırım araçları için makul değerleme yapılması zorluklar içerir. Ayrıca, itfa kuralları ve satış yasağı dönemi değerleme için ekstra zorluklar barındırır. Alternatif yatırım araçları getirilerinin referans endeksleri ile karşılaştırılmasında, bu endekslerin sübjektif sapmalar açık olduğu hususuna dikkat edilmelidir. Geleneksel risk ve getiri ölçüleri (ortalama getiri, standart sapma, beta gibi) alternatif araçlarının risk-getiri karakteristiği için yanıltıcı olabilir. 

Alternatif yatırım araçlarına ilişkin piyasaları, geleneksel pay senetleri ve tahvil piyasalarına göre likiditesi düşük piyasalar olmasına karşın, bu piyasalarda yüksek getiri elde etmek mümkündür. 

Önümüzdeki yıllarda alternatif yatırım araçlarının global varlık yönetim gelirleri içindeki payının yüzde 49’a ve yönetilen varlık tutarının da global varlıkların yüzde 17 civarına gelmesi beklenmektedir.

Bu yazıda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Alternatif Yatırım Fonu Nedir                Girişim Sermayesi Yatırım Fonu Nedir

Diğer Blog Yazıları